A gyerekek sportolási élménye és teljesítménye nagymértékben függ a szülők szerepétől, attitűdjétől és a támogatás formájától. A szülők nemcsak logisztikai támogatást nyújtanak (például szállítás, felszerelés vásárlása), hanem mélyebb, érzelmi és pszichológiai hatást is gyakorolnak gyermekeikre. Ahhoz, hogy a szülők megfelelően támogassák gyermekeiket a sportban, meg kell találniuk az egyensúlyt a támogatás és az önállóság között, hogy a fiatal sportolók önállóan fejlődjenek és teljesítsenek.
A szülők szerepe a motivációban és a támogatásban
A kutatások és a szakirodalom szerint a szülők jelentős hatást gyakorolhatnak gyermekeik motivációjára. A szülők által nyújtott pozitív megerősítések, támogatás és bátorítás hozzájárulnak a sportolók önbizalmának növeléséhez és a hosszú távú elköteleződéshez a sport iránt. Deci és Ryan önmeghatározás-elmélete (self-determination theory) is hangsúlyozza, hogy a belső motivációt elősegítő környezet, ahol a gyermekek autonómiát élveznek, sokkal hatékonyabb, mint a külső jutalmakkal való motiváció.
A szülők által gyakorolt nyomás és elvárások
A pozitív támogatás mellett azonban a szülők elvárásai és nyomása jelentős terhet is róhatnak a gyermekre. Ha egy szülő túlzott elvárásokat támaszt, vagy folyamatosan a teljesítményre helyezi a hangsúlyt, a gyerekek szorongást és stresszt élhetnek át. A kutatások kimutatták, hogy a túlzott nyomás hatására a gyermekek motivációja csökkenhet, és akár kiégést is eredményezhet. Gombás és Sipos (2016) munkája kiemeli, hogy a szülők részéről érkező túlzott teljesítményelvárás hátrányosan befolyásolhatja a gyerekek sportkarrierjét és mentális egészségét.
Az önállóság és autonómia fontossága
Az önállóság és autonómia fejlődése kritikus fontosságú a gyerekek hosszú távú fejlődése és a sportban elért sikereik szempontjából. A szülők szerepe abban rejlik, hogy támogassák gyermekeik döntéseit és biztassák őket arra, hogy önállóan álljanak helyt a pályán és azon kívül is. Fejes József és Kovács Krisztián (2018) kutatásai arra világítanak rá, hogy azok a gyerekek, akik autonóm módon vesznek részt a sportban, nagyobb belső motivációval és jobb mentális állóképességgel rendelkeznek.
Pozitív és negatív megerősítés hatásai
A szülők által alkalmazott pozitív megerősítések, például a dicséret és a támogatás, segítik a gyerekek önbizalmának növelését és hozzájárulnak a sportbeli fejlődésükhöz. Ugyanakkor a negatív megerősítés, például a kritika és a nyomás, hosszú távon káros lehet a gyermek mentális egészségére. Horn és társai (2017) kimutatták, hogy a gyermekek szorongásszintje nő, ha a szülők folyamatosan kritikát gyakorolnak, míg a pozitív megerősítés növeli a motivációt és a sport iránti elkötelezettséget.
Hogyan támogathatják a szülők helyesen a gyermekeiket?
A szülők számára a legfontosabb, hogy támogató, bátorító és megértő szerepet töltsenek be. Íme néhány gyakorlati tipp hogyan segíthetik gyermekeiket a sportban:
A szülők szerepe kulcsfontosságú a gyerekek sportkarrierjében, de az egyensúly megtalálása a támogatás és az önállóság között alapvető. Ha a szülők megfelelően segítik gyermekeiket, a fiatal sportolók erősebbé válhatnak, nagyobb önbizalommal rendelkezhetnek, és hosszú távon is sikeresebbek lehetnek a sportban
Frankó Nikolett
sport coach és mentáltréner
Hivatkozások: